Medlemsföretag

Ny ordförande

Magnus-Magnusson2
Magnus Magnusson är vår nye ordförande i Konditorgruppen.
Han känner bageri- och konditoribranschen väl efter 25 års anställning
vid Sveriges bagare & konditorer som chefredaktör för branschtidningen BRÖD.

Vår styrelse

Befattning Namn Företag Ort Mobiltel/tel E-post
Styrelseordförande Magnus Magnusson Konditorgruppen Lidingö 070-2215023 magnus.magnusson@swart.se
Ledamot Britt‐Marie Johansson Skällinge Hembageri Skällinge 073-3210210 bagarn@skallinge.se
Ledamot Tina Westblad Balders Bröd Sollentuna 070-­2676067 tina@baldersbrod.se
Ledamot Anna Torneryd Systrarna Ericsson Konditori Västerås 070-­7548060 anna@systrarna.net
Ledamot Håkan Steinbrenner Steinbrenner & Nyberg Göteborg 070-­4571173 hakan@steinbrenner-­nyberg.se
Ledamot Peter Halldén Peters Konditori Falkenberg 070-5579298 peters.konditori@telia.com
Ledamot Peter Fritzdorf Vivels bageri Bromma 08-56460692 peter.fritzdorf@vivels.se
Suppleant Jesper Duvander Duvanders conditori Kristianstad 044-219070 duvans@tele2.se
Suppleant Maria Grave Margaretas bröd & bakverk Mölndal 070-723 79 02 margaretas.gbg@gmail.com

 

Våra medlemmar

Konditorgruppens medlemsföretag finns på många platser i vårt avlånga land. Besök gärna något av dem när du blir sugen på en kopp nybryggt kaffe med ett gott bakverk till, eller när du vill köpa med dig något gott hem.Flertalet av bagerierna och konditorierna har även ett brett utbud av spännande smörgåsar, sallader, pajer, soppor och andra lättare lunchrätter.

Namn Postadress Post nr Ort Telefon Webbplats
Balders Bröd Allfarvägen 21 191 21 SOLLENTUNA 08-96 03 00 www.baldersbrod.se
Boris Collbring Konsult Nyckelkroken 29 226 47 LUND
Cederleüfs & Svenheimers Industrivägen 39b 433 61 SÄVEDALEN 031-26 50 35 www.cederleufssvenheimers.se
Delselius Konditori Gustavsberg Centrum 134 30 GUSTAVSBERG 08-570 320 30 www.delselius.se
Duvanders Conditori Hesslegatan 6 291 31 KRISTIANSTAD 044-21 94 18 www.conditoriduvander.se
Gunnarsons Specialkonditori Götgatan 92 118 62 STOCKHOLM 08-640 70 44 www.gunnarsons.se
Göran Eskilsson Grevgatan 3 692 31 KUMLA
H.Johnséns Konditori Fältspatsgatan 3 421 30 V:A FRÖLUNDA 031-45 40 60 www.johnsens.se
Hamnbageriet Fältspatsgatan 3 456 31 KUNGSHAMN 0523-309 990 www.hamnbageriet.se/
Hedersmedlem Carl Säfsten G. Torslandavägen 16C 423 49 TORSLANDA
Hennings Konditori S:a Järnvägsgatan 11 352 34 VÄXJÖ 0470-71 15 10 www.hennings.se
Henrys Bageri Grevhusgatan 5 531 31 LIDKÖPING 0510-23080 www.henrysbageri.se
Janelings Konditori Box 280 631 04 ESKILSTUNA 016-17 80 50 www.janeling.se
Jannes Hembageri Hagatorget 614 30 SÖDERKÖPING 0121-100 52 www.janneshembageri.se
Konditori Amarant Eskilstunavägen 5 644 32 TORSHÄLLA 016-51 11 00 www.konditoriamarant.se
Konditori Cecil Stadshuset 574 32 VETLANDA 0383-143 73 www.konditoricecil.se
Konditori Katarinas Ringugnsgatan 6 216 16 LIMHAMN 026-13 26 80 www.konditorikatarina.se
Konditori Madame Odenvägen 21 804 27 GÄVLE 026-13 26 80 www.konditorimadame.se
Konditori Regnbågen Karl XI:s väg 37 302 36 HALMSTAD 035-10 37 65 www.konditoriregnbagen.nu
Konditori Siljan Sparbanksgatan 5 793 31 LEKSAND 0247-150 70 www.siljanskonditori.se
Landings Konditori Smedsgränd 3, 1 tr 753 20 UPPSALA 018-13 01 61 www.landings.se
Lillåns Konditori HIAB Kåviksvägen 9 703 75 ÖREBRO 019-23 23 89 www.lillnskonditori.se
Lindahls Bageri Lindåkersgatan 27 602 23 NORRKÖPING 011-16 86 94 www.lindahls.com
Margaretas bröd & bakverk Idunagatan 2 431 44 MÖLNDAL 031-27 18 58 www.margaretas-bob.se
Minas Chokladstudio Tostebergavägen 766 290 34 FJÄLKINGE 076-871 68 84 www.chokladstudion.se
Mössebergsbagaren Verkstadsgatan 10 521 41 FALKÖPING 0515-711300 www.mossebergsbagaren.se
Nya Konditoriet Kungsgatan 57 903 26 UMEÅ 090-77 14 04 www.nyakonditoriet.com
Peters Konditori Hjortvägen 2 311 41 FALKENBERG 0346-805 86 www.peterskonditori.se
Petit Four Dragonvägen 86 194 33 UPPLANDS VÄSBY 08-59083260 www.petitfour.se
Ritz Konditori Hjortmossegatan 73 461 51 TROLLHÄTTAN 0520-305 82 www.ritzkonditori.se
Sandelius Konditori Box 33 597 21 ÅTVIDABERG 0120-107 00 www.sandelius-konditori.se
Sigge Lundin Konditorikonsult Båtsmansklevet 8 129 40 HÄGERSTEN  08-88 65 69
Skällinge Hembageri Box 27 430 17 SKÄLLINGE 0340-350 20
Spånga konditori Spånga Stationsplan 1 163 51 SPÅNGA 08-365354
Steinbrenner & Nyberg Kämpegatan 4 C 411 01 GÖTEBORG 031-15 60 73 www.steinbrenner-nyberg.se
Stigs Cafe´& Bageri Ringvägen 40 331 32 VÄRNAMO 0370-102 50 www.stigscafe.se
Sultans Konditori Storgatan 27 641 45 KATRINEHOLM 0150-100 62 www.sultans.se
Sveas Bageri & Konditori Stationsgatan 2 692 35 KUMLA  019-57 01 11 www.sveasbageri.se
Systrarna Delselius Skärgårdsvägen 158 139 36 VÄRMDÖ 08-570 191 00 www.systrarnadelselius.se
Systrarna Ericsson Konditori Gallerian 221 722 13 VÄSTERÅS 021-40 30 80 www.systrarna.net
Törners konditori Storgatan 14 831 30 ÖSTERSUND 063-180040 www.tornerskonditori.se
Vivels Ranshammarsväg 28 102 32 BROMMA 08-56460692 www.vivels.se
Älvsjö Konditori & Bageri Johan Skyttes Väg 204 125 34 ÄLVSJÖ 08-647 18 70 www.alvsjo.com